Interbifep 2015

16. Interbifep 2015

2.11.2015. godine

Svečano proglašeni nagrađeni autori 16. INTERBIFEP-a

Žiri ovogodišnjeg festivala u sastavu Nataša Smolič - Slovenija, Ismar Mujezinović - Bosna i Hercegovina i Feridun Işıman - Kipar dodijelio je nagrade sljedećim autorima.

Diploma za crtež - otkupna nagrada - Łukasz Gierlak - Poljska
Diploma za grafiku - otkupna nagrada - Samuel Grajfoner - Slovenija
Diploma za fotografiju - Adhya S. Ranadireksa - Indonezija
Diploma za video art portret - Angelika Haak - Njemačka
Diploma "Ismet Mujezinović" - Łukasz Gierlak - Poljska
Diploma "James H. Pinto" - Milena Maksimović Kovačević - Srbija
Diploma - Nagrada publike za portret - Đorđe Ćorić - Srbija

24. Maj 2015. godine

Pravilnik 16. INTERBIFEP-a (125 KB)

Stiker za rad (957 KB)

Stiker za kovertu (788 KB)

21. Maj 2015. godine

Selekciona komisija 16 INTERBIFEP-a je od 258 prijavljena umjetnika iz 52 države odabrala 134 učesnika iz 44 države.
Izabrani umjetnici će mailom dobiti materijal potreban za slanje radova.
Spisak autora koji su odabrani od strane selekcione komisije :

Albanija
Olsi Ballta

Austrija
donhofer.
Peter  Gerl
Ursula Groser

Belgija
Wesel  Thierry

Bosna i Hercegovina
Abdulić Osmančević Nerdina
Ahmet Ibukić
Alica Jakirović
Alija Kamber
Alisa Bakamović Teletović
Boris Pejić 
Danis Fejzić
Darko Stanić
Darko Zabuš
Davor Pavlić
Dragana Nuić - Vučković
Ira Skopljak
Jelena Petrović
Lejla Bajramović
Maja Hrvanović
Meliha Trako
Mustafa Skopljak
Nelisa Baždar
Nihad Ćosić
Samija Mašić
Samir Sufi
Savka Krčmar
Sonja Djurović Vujić
Taida Jašarević
Zehrina Karić

Brazil
Rafael Frattini

Bugarska
Niya Pushkarova

Crna Gora
Marija Kapa
Marko Cakalovic
Vladimir Đuranović

Češka republika
Lukáš Bradáček
Markéta Michalčíková

Čile
Edgar Endress

Danska
Canuto Kallan

Ekvador
Mauro Rojas Muñoz

Estonija
Aleksandr Tishkov
Leho Rubis
Reti Saks

Finska
Tuomas Koskialho

Francuska
Charlotte Lelong
Dib Myriam
Dominique Fajnzang
Dorembus Muriel & Vautier Michel
Illouz Claire       
Larbre Romain
Lecarpentier Alain
Patrick Aubert
Prinz Noëlle
Samoïlova Tatiana
Soufflet Pierre
Vautier Michel

Hrvatska
Ana Sladetić
Ivana Mrčela
Ivana Rod
Josip Jozić
Josip Mijić
Maja Zemunik Mužini (Khoualdi)
Slobodan Tomić
Željko Mucko

Indija
Ankur Kumar

Indonezija
Adhya S. Ranadireksa

Island
Katrín Matthíasdóttir

Italija
Alessandro Morino
Daniela Savini
Elena Greggio

Izrael
Daniel Wechsler

Kipar
Teodora Stojanovic

Kanada
Sadko Hadžihasanović
Svetlana Swinimer

Kosovo
Zvonko Pavličić

Litvanija
Žygimantas Augustinas

Madagaskar
Razafindralambo Jean Nirina

Makedonija
Darko Taleski
Elena Gjorgjievska
Goran Jovanov

Maroko
Bouanani Anas

Mauricijus
Dev Chooramun
Arvin Ombika

Meksiko
Jesús Manuel Osuna Gonzalez
Lourdes Archundia Mata

Njemačka
Angelika Haak
Beate Gördes

Norveška
Sabina  Hauge

Peru
Ivan Fernandez-Davila

Poljska
Jacek Joostberens
Katarzyna Tomaszewska
Lukasz Gierlak
Magda Szsplit
Małgorzata Stanielewicz

Portugal
Sérgio Portugal

Ruminija
Dragos-Radu Popescu
Muntean Ghe. Marcel

Rusija
Elena Kiseleva
Marina Skepner

SAD
Barbara Yoshida
Veronica Ceci

Slovenija
Samuel  Grajfoner

Srbija
Alan Bećiri
Aleksandra Branković
Aleksandra Vasovic
Ana Piljic Mitrovic
Andjela Mujcic
Branimir Karanović
Danica Bićanić
Daniela Fulgosi
Dragana Rađenović
Đorđe Ćorić
Filip Daćevac
Jasna Opavski Mraović
Jelena Jelača
Kuruzović Aleksandar
Maja Simić
Milena Maksimović Kovačević
Milka Vujović
Mirjana Denkov
Mirjana Tomašević
Nera Matijević
Selma Djulizarevic Karanović
Valentina Milošević

Španija
Angiola Bonanni

Švedska
Branka Grizelj
Turska
Deniz Bayav
Elif feyza Ulu

Ukrajina
Alexander Bogatov
Kateryna Bortsova
Maryana Myroshnychenko
Zhanna (Jeanne) Sugira

Velika Britanija
Anne Moses
Mirna Sarajlic


Internacionalni bijenalni festival crteža i grafika - INTERBIFEP Tuzla, na prostoru je bivše Jugoslavije, od svog osnutka 1980 godine, predstavljao jednu od najznačajnijih i najuozbiljenijih međunarodnih likovnih manifestacija. Ne samo zbog činjenice da u bivšoj državnoj zajednici nije postojalo puno međunarodnih izložbi tog ranga ili te tradicije (izuzememo li ljubljansku izložbu grafike i riječki Biennale crteža kao dvije najstarije manifestacije te vrste u svijetu), već i zbog serioznog pristupa i konceptu, i organizaciji, i realizaciji ove izložbe. Grafika i crtež kao mediji i tehnika izvedbe, te portret kao prva i jedina tema, već su na početku obećavali rezultate koji su kasnijih godina i potvrđeni.

Unutar organizacijskog koncepta ne treba s uma smetnuti niti činjenicu da ova izložba nije tek i samo prolazila kroz Tuzlu, vraćajući se nakon zatvaranja svojim autorima, već je dobar dio radova ostajao ovome gradu u trajno naslijeđe (kao što je to i danas), kroz osmišljenu politiku dodjeljivanja većeg broja nagrada (ujedno i otkupi) i stimuliranja autora na darovanja. Izložbeni koncept križan sa muzealnim (djela koja ostaju u fundusu) uvijek je, pa tako i u ovom slučaju, davao rezultate koji su iznad pukog prikazivanja i bilježenja stanja. Tako se danas Međunarodna galerija portreta može pohvaliti sa svjetski poznatim imenima grafičara i crtača kao što su, npr. Safet Zec, Petar Omčikus, Jiri Anderle, Matos, Cardoso Jose, Adam Urbanik, Istvan Geller, Yuji Hiratsuka, Dan Mihaltianu, Ivan Kožarić, Dubravka Babić, Vladimir Makuc... da spomenemo samo neke, bez namjere da drugima umanjimo važnost. Tek će kasnije generacije, nakon proteka određenog vremena koje je potrebno za historizaciju (kako u historiji tako i u historiji umjetnosti), biti u punom smislu riječi svjesne bogatstva koje Međunarodna galerija portreta danas čuva u svojim depoima.

 

ARHIV / XV Interbifep 2013

04. Decembar 2013. godine


17. Oktobar 2013. godine

Svečano proglašeni nagrađeni autori 15 INTERBIFEP-a

Želimo Vas obavijestiti da je internacionalni žiri 15. INTERBIFEPA u sastavu:

Elise Del Prete iz Izalije, kustosica, osnivač i umjetnički direktor Rezidencije za međunarodne umjetnike i kustose ''Nosadela Due'' iz Bolonje i saradnik Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Bolonji,
Atilla Ilkyaz iz Turske, profesor umjetnosti i slikarstva na Fakultetu umjetnosti i dizajna u Ankari,
Ismar Mujezinović bosanskohercegovački akademski slikar i nekadašnji profesor Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu, izvršio odabir i proglašenje nagrađenih radova za 15.INTERBIFEP.

Diploma za crtež – otkupna nagrada - Lukáš Bradáček – Češka Republika
Diploma za grafiku – otkupna nagrada - Ferdo Predrag Mikalacki - Srbija
Diploma za video art portret - Kaste Šeškevičiute - Litvanija
Diploma za fotografiju – Boris Pejić – Bosna i Hercegovina
Diploma ''Ismet Mujezinović'' - James Hague - Velika Britanija
Diploma ''James H. Pinto'' - Ivan Pinon Santiago - Meksiko
Nagrada publike za portret – Aleksandar Marković

U ime Međunarodne galerije portreta Tuzla čestitamo na dobijenoj nagradi.

17. Septembar 2013. godine

Svečano otvorenje 15 INTERBIFEP-a

Pozivamo Vas na svečano otvorenje 15 INTERBIFEP-a koje će se održati u Međunarodnoj galeriji portreta Tuzla, 17. septembra 2013. godine u 20,30 sati.

20. Maj 2013. godine

Rezultati selekcione komisije za XV INTERBIFEP


Selekciona komisija XV INTERBIFEP-a je od 254 prijavljena umjetnika iz 52 zemlje odabrala 127 učesnika iz 40 zemalja.
Izabrani umjetnici će mailom dobiti materijal potreban za slanje radova.
Spisak autora koji su odabrani od strane selekcione komisije :

1. AUSTRALIJA
Frank Grauso

2. AUSTRIJA
Donhofer
Lois Hechenblaikner
Sissi Schupp
Ursula Groser

3. BELGIJA
Catherine Peree-Winandy
Loïc Desroeux
Veerle Stevens

4. BIJELORUSIJA
Tatsiana Spasskova

5. BOSNA I HERCEGOVINA
Adina Kero
Admira Bradarić
Aleksandar Marković
Alija Kamber
Baisa Bakin
Boris Pejić
Branko Popović
Danis Fejzić
Darko Stanić
Davor Ružić
Dragana Nuić- Vučković
Džeko Hodžić
Dževdet Nikočević
Enes Lević
Ismet Hrvanović
Jelena Petrović
Ljiljana Vidaković
Maja Hrvanović
Mirza Mameledžija
Nejra Brčić
Nerdina Abdulić-Osmančević
Svetislav Cvetković
Zdravko Novak
Željko Filipović
Zoran Pavljašević

6. BRAZIL
Rodrigo Alessandro da cruz

7. BUGARSKA
Grigor Mitzev

8. CRNA GORA
Anja Radulović
Isidora Bigović-Stamatović
Tomislav Perazić

9. ČEŠKA REPUBLIKA
Jiří Štamfest
Lukáš Bradáček
Martin Mulač
Martina Nožičková
P.A.Skwyl

10. DANSKA
Canuto Kallan

11. EKVADOR
Raquel Echanique

12. ESTONIJA
Aleksandr Tishkov
Heikki Leis
Juri Seredenko
Reti Saks

13. FINSKA
Petteri Aaltolainen
Piia Lehti

14. FRANCUSKA
Chantal Lascurettes
Claire Auszenkier
Isabelle Régnier
Milomir Kovačević
Sophie Domont
Véronique Laurent Denieuil

15. HRVATSKA
Dajana Karas
Iris Poljan
Ivana Mrčela
Leila Michieli-Vojvoda
Melita Matović
Miran Šabić
Slobodan Tomić

16. IRAN
Mehrdad Khataei

17. IRSKA
Niall Dooley

18. ITALIJA
Annalisa Avancini
Elena Greggio
Valentina Morovich

19. IZRAEL
Jeanne Sugira

20. KANADA
Anne C Thibault
Indira Basic
Michelle LaSalle
Sylvain Roy

21. KIPAR
Teodora Stojanović

22. KOSOVO
Shefqet Avdush Emini

23. LITVANIJA
Kastė Šeškevičiūtė
Zygimantas Augustinas

24. MAKEDONIJA
Elena GJorgjievska
Goce Trajkovski

25. MEKSIKO
Ivan Piñon Santiago
Jesús Manuel Osuna Gonzalez
Rosa Isabel Vásquez Rascón

26. NIZOZEMSKA
Eefje van den Hamsvoort

27. NJEMAČKA
Doris Vogel
Wilfred Neuse

28. PERU
José Carlos M. Vargas

29. POLJSKA
Agnieszka Ewa Braun
Boguslawa Makiewicz
Jacek Joostberens
Łukasz Gierlak
Małgorzata Chomicz
Manfred Bator

30. RUMUNIJA
Andor Kömives
Florina Sacară
Irina Dumitrascu Magurean
Ruxandra Cristina Bocin-Dumitriu

31. RUSIJA
Roza Savinova

32. SAD
Allison Welch
Dylan McManus
Henry Gwiazda
Sean Gallagher

33. SLOVAČKA
Maroš Baran

34. SLOVENIJA
Zoran Lesjak

35. SRBIJA
Aleksandra Branković
Azra Hamzagić
Bojan Stričević
Daniela Fulgosi
Ferdo Predrag Mikalacki
Jelena Marković
Jovanka Stanojević
Milka Vujović
Nebojša Radojev

36. ŠVEDSKA
Branka Grizelj
Tina Messing

37. ŠVICARSKA
Marc Hulliger

38. TURSKA
Ilke Ilter
Nimet Keser
Nuran Ertaş

39. UKRAJINA
Alexander Bogatov
Alexandra
Anna Saenko

40. VELIKA BRITANIJA
Gautam Kansara
Helen Later
James Hague
Sadie Lee

Arhiv / xiv interbifep 2011



21. oktobar 2011. godine

Internacionalni žiri koji su sačinjavali :
- Ismar Mujezinović, slikar
- Tanja Gangar, kustos Nacionalne galerije portreta London
- Sylvie Gonzalez, direktorica Muzeja istorije i umjetnosti Saint-Denis
je odabrao nagrađene umjetnike XIV INTERBIFEP-a.

Velika diploma za grafiku (otkupna nagrada) : Miran Šabić - Slovenija
Velika diploma za grafiku : Véronique Laurent Denieuil - Francuska
Velika diploma za grafiku : Jonas Ranson - Velika Britanija

Velika diploma za crtež (otkupna nagrada) : Svetislav Cvetković - Bosna i Hercegovina
Velika diploma za crtež : Donhofer - Austrija
Velika diploma za crtež : Jelena Bulajić - Srbija

Nagrada Ismet Mujezinović : Ivana Mrčela - Hrvatska

Nagrada James Haim Pinto : Ximena De Leon Lucero - Argentina
____________________________________________________________________________________________________



Selekciona komisija XIV INTERBIFEP-a koju su sačinjavali :
- Amela Hadžimejlić-Kečo, profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Sarajevu
- Peko Nikčević, profesor na Akademiji likovnih umjetnosti u Prištini
- Began Turbić, akademski skulptor iz Tuzle
od prijavljenog 371 autora iz 53 zemlje odabrali su 160 autora iz 50 zemalja.

Spisak autora koji su odabrani od strane selekcione komisije :

ARGENTINA: Diego Cirulli, Mariana De Marchi, Ximena de Leon Lucero
AUSTRIJA: Donhofer, Gabriel Köfler, Larissa Tomassetti
BELGIJA: Jef Despriet, José Vanpoucke, Rik Vermeersch
BJELORUSIJA: Aleksandr Sharovarov
BOSNA I HERCEGOVINA: Adis Fejzic, Admir Mujkic, Admira Bradaric, Ahmet Ibukić Ami, Almir Šehić, Danis Fejzic, Darko Stanić, Davor Ruzić, Dragan Kordic, Dragana Nuić- Vučković, Edina Selesković, Husein Sljivo, Igor Sredojevic, Ismet Hrvanović, Ljiljana Vidaković, Maja Hrvanović, Maja Skenderović, Maja Šimunović, Mario Šunjić, Merima Turbić Mahmutović, Mirza Mameledžija, Mustafa Skopljak, Radmila Jovandic Dapic, Renata Papista, Svetislav Cvetković, Zlatan Filipović
BRAZIL: Ana Sartori, Frattini, Gabriel Henrique Spinelli, Noris Maria Dias
BUGARSKA: Grigor Mitzev, Katya Dimova
ČEŠKA REPUBLIKA: Lukáš Bradáček, Markéta Váradiová, Martin Mulač, Martina Nožičková
ČILE: Agostina Suazo Hormazábal
CRNA GORA: Dzevdet Nikocevic, Marija Kapa, Zorica Lakic
DANSKA: Canuto Kallan, Tine Hind 
EKVADOR: Mauro Rojas Muñoz
FILIPINI: Michelle Valenton
FINSKA: Aleksi Joensuu, Anita Jensen, Anne Rossi, Eya Pii, Hannu Sillanpää, Juha Saitajoki , Lars Holmström, Petteri Aaltolainen
FRANCUSKA: Argatti, François Chassine, Isabelle Régnier, Laure Marzolf, Luc Pichon, Marina Krüger, Nathalie Tousnakhoff, Noëlle Prinz, Véronique Laurent Denieuil
GRČKA: Aris Baraboutis
HRVATSKA: Ana Sladetic, Antonija Gudelj, Ivana Barišić Tomšić, Ivana Mrcela, Jelena Dabić, Kristina Rismondo, Maja Zemunik Mužinić, Nada V. Falout, Nevena Petra Piližota, Nikolina Novosel, Petar Popijač, Vanja Jović, Zdenko Radovanić, Zeljka Gradski, Zoran Šimunović
IRSKA: Joe Dunne
ISLAND: Thórdur Hall
ISRAEL: Batya F. Kuncman
ITALIJA: Elena Greggio
KANADA: Ella Fleš
KINA: Bei LI
KOLUMBIJA: Diana Torres, Jose Mauricio Rodriguez Duarte
KOSOVO: Shefqet Avdush Emini
KOSTARIKA: Wesley Acuña
LIBANON: Maral Der Boghossian 
LITVANIJA: Zygimantas Augustinas
LUKSEMBURG: Filip Markiewicz
MADAGASKAR: Jean-Nirina Razafindralambo 
MAĐARSKA: Janos Mohacsi, Zsuzsa Demeter
MAKEDONIJA: Andrijana Nachevska Maciev, Daniela Nastoska, Darko Taleski, Goce Trajkovski, Goran Jovanov
MAURITANIJA: Arvin Ombika, Chooramun Dev Anand
MEKSIKO: Ivan Piñon, Jesús Manuel Osuna Gonzalez, Rosa Isabel Vásquez Rascón
NIZOZEMSKA: Frances Alleblas
NJEMAČKA: Jana Dahms, Karin Doerre, Tina & Jochen Schliessler
NORVEŠKA: Ragnar Olaf Hauge
PERU: José Carlos M. Vargas
PORTUGAL: Sergio Portugal
RUSIJA: Roza Savinova, Xenia Ostrovskaya
SAD: Adrian Wong, Alice Leora Briggs, Anne Labovitz, Helen Redman, Kim Abeles
SLOVAČKA: Lukáš Reščák, Lydia Jergusova-Vydarena
SLOVENIJA: Berko, Miran Sabic, Petra Varl, Simona Čudovan
ŠPANIJA: Eva Largo, Isabel Maria Sola Marquez, Isidro López-Aparicio
SRBIJA: Aleksandra Vasović, Ana Ivić, Iva Prlincevic, Jelena Bulajic, Lidija Antanasijevic, Milenko Stevanović, Milijana Istijanović, Mirjana Denkov, Smilja Ivetić, Žarko Drinčić
ŠVEDSKA: Jakob Anckarsvärd, Branka Grizelj
THAILAND: Sarawut Chutiwongpeti
TURSKA: Nimet Keser, Yalim Kartal
UKRAJINA: Artem Smorodin, Katerina Cernaya, Maria Nekrasowa
VELIKA BRITANIJA: Chris Stevens, Helen Later, Jonas Ranson, Joseph J Field, Peter Monkman, Rakhshinda Lerch

sad

17. septembar – Otvaranje
Međunarodna galerija portreta Tuzla – 20,30 sati

28 septembar – Koncert / kvartet saksofona
Akademija Beč, prof. Oto Vrhovnik
Atelje Ismet Mujezinović – 20,00 sati

01. - 09. oktobar – Likovne radionice “Fabrika”
Atelje Ismet Mujezinović

18. oktobar – Promocija knjige Ismara Mujezinovića
Međunarodna galerija portreta Tuzla – 18,00 sati

20. oktobar – Okrugli sto na temu : “Budućnost i perspektiva Interbifep-a”
Izlagači : Ismar Mujezinović, Tanja Gangar, Sylvie Gonzalez, Dženan Jusufović
Međunarodna galerija portreta Tuzla – 12,00 sati

20. oktobar – Proglašenje nagrađenih umjetnika
Međunarodna galerija portreta Tuzla – 20,30 sat

avis2

 

Dokumentarni film XIV INTERBIFEP-a

 

/ Korisne informacije

Galerija je otvorena od ponedjeljka do petka u vremenu od 08 - 15 sati i subotom od 09 - 13 sati.
Tel/fax: +387 35 252 002
Gsm: +387 61 185 733
Email: galerijaportretatuzla@gmail.com i interbifep@gmail.com